Schweiziska Dufry bekräftar i ett pressmeddelande att de förvärvar italienska restaurang- och detaljhandelsföretaget Autogrill från välkända Benetton-familjens investmentbolag Edizione.
ANNONS
Benetton-familjen ska inledningsvis överföra 50,3 procent av ägandet till Dufry och därefter erhålla 0,158 nya Dufry-aktier för varje Autogrill-aktie, eller motsvarande 6,33 euro per aktie. Den schweiziska taxfree-koncernen planerar därefter att även lägga ett bud på de återstående aktierna i det italienska bolaget.
Dufry beskrivs vilja vidga sitt erbjudande inom resehandeln, varför företaget nu förvärvat Autogrill. Bolaget är noterat på börsen i Zürich och kan värderas till cirka sex miljarder dollar efter samgåendet.
Det har ryktats om en potentiell affär i flera månader och Finwire har tidigare rapporterat om att parterna fört samtal med varandra.