Potentiell investerare i tysk Ford-fabrik drar sig ur förhandlingarna - 4 500 jobb i fara
Amerikanska fordonsjätten Fords förhandlingar med en potentiell investerare i fabriken i Saarlouis i Tyskland har fallit samman utan att nå något avtal. Det sade företaget i ett uttalande under torsdagen, noterar Reuters.
ANNONS
Den potentiella investeraren skrev på ett icke-bindande avtal tidigare i juni men har nu beslutat att inte fortsätta förhandlingarna, uppger en talesperson för Ford. Ett avtal hade säkrat jobben för omkring hälften av de nuvarande 4 500 anställda på fabriken.
Framtiden för Saarlouis-anläggningen har varit oklar sedan juni i fjol då Ford valde en anläggning i Spanien för att tillverka sin nästa generations elbil. Det samtidigt som bolaget slutar producera sin Focus-modell i fabriken.
Femton möjliga investerare ska ha visat intresse för anläggningen, däribland den kinesiska elbilstillverkaren BYD, enligt flera medieuppgifter.