Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Överskottet i Mexikos handelsbalans uppgick till 1 168,7 miljoner dollar i mars. Månaden innan visade ett underskott på 1 844,4 miljoner dollar.
Finwire / Börsvärlden
10 Dec
Federal Reserve sänkte styrräntan som väntat med 0,25 procentenheter - kommittén oenig (uppdatering)
Federal Reserves medianprognoser för styrräntan oförändrade för 2026-2028 - tabell
Federal Reserve sänkte styrräntan som väntat med 0,25 procentenheter
Konsumentpriserna i Ryssland ökade mindre än väntat i årstakt i november
Amerikanska råoljelager (DOE) sjönk mindre än väntat under förra veckan
Kanada lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 2,25 procent
ECB-ledamot varnar för ökat inflationstryck - BN
Oljefonden ska öka andelen fastigheter, men nobbar datacenter - BN
Skatteverket överklagar Holmens rätt till avdrag - Di
Amerikanska tillverkare stäms för chip i ryska vapen som använts mot civila i Ukraina - BN
Källor: Meta skiftar fokus - vill tjäna pengar på AI-modell - BN
Affärsvärlden ser stor osäkerhet kring uppköpsbudet på Addvise
Affärsvärlden sänker sitt råd för Dellia till neutralt efter förvärv
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Pepsico lyfter i förhandeln på höjd rekommendation från JP Morgan - BN
Evoke ser över alternativ - utesluter inte försäljning
Ferrari nästan på 2-årslägsta efter ny sänkning