Musks Boring Company planerar höghastighetstunnel i Texas
Elon Musks The Boring Company arbetar på en höghastighetstunnel mellan Austin och San Antonio som ska kunna korta restiden till under 30 minuter. Det framgår av ett inlägg från Musk på X.
ANNONS
Fordon ska enligt planen färdas i cirka 321 kilometer i timmen på den omkring 130 kilometer långa sträckan. Musk uppger att bilresan i dag kan ta upp till 2,5 timmar vid kraftig trafik och beskriver tunneln som ett första steg mot sitt sedan länge diskuterade Hyperloop-koncept.
Projektet skulle bli betydligt längre och snabbare än The Boring Companys befintliga tunnelsystem i Las Vegas. Någon exakt sträckning, byggkostnad, finansiering eller tidplan har inte presenterats. Det är inte heller klart vilken typ av fordon som ska användas eller om byggarbeten har inletts.