Mäklarpanelen spår oförändrade priser resten av året
Köparna har fortsatt övertaget på den svenska bostadsmarknaden och vårens återhämtning har kommit av sig. Det visar Fastighetsbyråns senaste enkät bland sina mäklare.
ANNONS
"En majoritet av mäklarna tror på stillastående priser på både bostadsrätter och villor under resten av 2024. Marknaden spretar åt olika håll och det rekordstora utbudet dämpar", säger Johan Engström, vd på Fastighetsbyrån.
På frågan ”För vilka är bostadsmarknaden mest fördelaktig just nu” blev snittet 3,54 på en skala mellan 0 (köparna) och 10 (säljarna). I april var motsvarande siffra 3,58 och i juni förra året 3,14.
Efterfrågan pekar nedåt ganska tydligt i Stor-Göteborg och Stor-Malmö medan Stor-Stockholm sticker ut med ett minskat övertag för köparna.
Nyproduktion stärktes till 2,46, från 2,19 i april.
Mäklarna får även sia om framtiden. 33 procent av mäklarna tror på oförändrade priser för bostäder resterande del av året, 59 procent på stillastående och 8 procent på förutspår sjunkande priser. För villor är man mer optimistiska. 44 procent tror på stigande priser, 52 procent på stillastående och blott 5 procent spår minskande priser.
"Vi har haft relativt tydliga prisökningar under våren och det vore märkligt om inte det stora utbudet hade en dämpande effekt framåt under sommaren och hösten. Vi trodde att utbudet skulle sjunka till mer normala nivåer succesivt men vi ser inte det. Högt belånade bostadsrättsföreningar har också fått det tuffare i takt med att deras lån med låga bundna räntor löper ut vilket också håller emot prisökningar", kommenterar Johan Engström.