Macron uppges inte kalla till nyval om regeringen fälls - BN
Bildkälla: Stockfoto

Macron uppges inte kalla till nyval om regeringen fälls - BN

Frankrikes president Emmanuel Macron kommer att försöka undvika behöva kalla till nyval ifall hans premiärminister förlorar förtroendeomröstningen nästa vecka. Det uppger insynspersoner till Bloomberg News.

Premiärminister Francois Bayrous regering hänger på tråden efter att de stora partierna hotat med att fälla regeringen över planerade budgetnedskärningar.

Medan högern har krävt Macrons avgång eller kallelse till nyval om det verkligen blir så att regeringen faller, är inget av alternativen aktuellt. Istället väntas Macron söka en överenskommelse bland partierna i Nationalförsamlingen för att hitta en ny premiärminister. Den idealiska kandidaten skulle vara någon som kan hålla ihop mittenblocket samtidigt som man knyter band med socialisterna, enligt källor.

De tre stora blocken efter fjolårets val är vänstern med 180 säten, följt av Macrons liberala koalition med 159 säten och extremhögerns 142 säten på tredje plats. Den traditionella borgerliga högern kommer först in på en fjärdeplats med 61 säten.
Börsvärldens nyhetsbrev