Läkemedelsjättar överväger hålla tillbaka läkemedel från Europa - FT
Bildkälla: Stockfoto

Läkemedelsjättar överväger hålla tillbaka läkemedel från Europa - FT

Amerikanska läkemedelsbolag hotar med att hålla inne eller fördröja lanseringar av nya läkemedel i Europa till följd av pressade läkemedelspriser. Det skriver Financial Times.

Enligt tidningen uppger vd:ar för flera läkemedelsbolag att de i tysthet överväger att hålla tillbaka produkter i Europa för att kompensera för intäktsbortfall efter uppgörelser med USA:s president Donald Trump om lägre läkemedelspriser i USA.

Pfizer var först ut med en sådan överenskommelse och bolagets vd Albert Bourla har tidigare sagt att avtalet tvingade Pfizer att höja priserna utomlands.

Samtidigt möter strategin motstånd i Europa, där Tysklands största offentliga sjukförsäkringsbolag Techniker Krankenkasse anser att läkemedelspriserna redan är för höga.
Börsvärldens nyhetsbrev