Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Kemiras vd Jari Rosendal har vid 58 års ålder avlidit efter en kort tids sjukdom, skriver det finska kemibolaget i ett pressmeddelande.
Finwire / Börsvärlden
17 Sep
RWE tecknar 433 MW-avtal med Oracle
Exxon spår 65 procent högre global efterfrågan på el till 2050
Nidhogg föreslår Oscar Louzada till styrelsen
Therese Kempe tar över som vd för Apohem
Källor: Trustly säger upp var fjärde anställd - Breakit
Kina uppges ha bett Iran tygla Huthirörelsen - Reuters
Baltic Dry Index steg med 0,27 procent på torsdagen
Samuelsson: Volvo Cars nya vd ska utses före årsskiftet - Di
BofA upprepar köp på Meta – riktkurs 810 dollar
Källor: Orion180 uppges prissätta notering under intervallet - BN
Bank of America upprepar köp för Apple med riktkursen 370 dollar
GM börjar tillverka delar till Lockheeds Patriot-robotar
Intuit upprepar prognoser i samband med kapitalmarknadsdag
EssilorLuxottica får sällsynt säljråd efter kursras
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
NSE:s börsnotering fick dämpad start
Svenska företags försäljning steg 10,2 procent i augusti - Thomson Reuters e-fakturaindex
Philadelpha Fed index högre än väntat i september
Aspelin: Japan levererar – men har börsen sprungit före?