Intel presenterar plan för att komma ikapp konkurrenter - ska producera chip åt Qualcomm
Halvledarjätten Intel presenterade under måndagen en plan för att hänga på konkurrenter inom chipindustrin och menar att de kommer producera världens mest avancerade halvledare 2025.
ANNONS
I planen beskriver företaget ny teknologi som ska lanseras inom de närmsta tre åren.
Det följer på att Intel i mars aviserade att de återigen satsar på så kallad foundry-verksamhet, genom Intel Foundry Services, där bolaget tillverkar chip som designats av andra företag.
Intel presenterade också att de planerar att gå ifrån den traditionella nanometer-baserade mätningen inom halvledarbranschen, då den anses vara missvisande. Intel använder idag en 10-nanometerprocess medan TSMC använder 5-nanometer.
Intel ska också ha kommit överens med Qualcomm om att producera mobilchip till företaget. Detta markerar ett första steg i deras plan att komma ikapp deras asiatiska konkurrenter TSMC och Samsung.
Intels vd Pat Gelsinger upprepade att företaget kommer att expandera i USA och Europa under 2021.