Gasprospekteringsbolaget Igrene har utsett Lars Svensson till teknisk chef. Han var vd för bolaget mellan 2017 och 2019. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Utnämningen sker som ett led i samarbetet med norska SEID använda Coldspark-teknologin för att omvandla metanet i Igrenes produktionshål till vätgas och karbon.
Lars Svensson har en kemiingenjörsexamen från Lunds Tekniska Högskola och har drygt 25 års internationell erfarenhet från gas- och petrokemiindustrin.
"Det är otroligt spännande och hedrande att åter bli en viktig kugge i AB Igrene och i min roll få bidra till utbyggnaden av denna banbrytande demoanläggning i Mora. Tekniken kan på sikt helt revolutionera den framtida tänket kring vätgasproduktion och dess logistik", kommenterar Lars Svensson.