International Energy Agencys, IEA, chef Faith Birol uppger att nära 90 procent av de europeiska lagren av naturgas är fulla. Samtidigt oroar han sig för nästa vinter.
ANNONS
"Den här vintern är svår, men nästa vinter kan också bli mycket svår", uppger han för CNBC.
Han hade gärna sett att europeiska länder genomförde IEAs rekommendationer snabbare. IEA-chefen uppger att Europas lager kommer att vara nere vid 25-30 procent i slutet av vintern. Den stora frågan är dock hur lagren skall återuppbyggas, menar Birol. I år gynnades Europa dels av import från Ryssland men även av en svagare utveckling i Kina. Detta kan ändras nästa år genom att exempelvis Kina köper mer gas.
Historiskt har Ryssland varit den största leverantören av olja och naturgas till Europa. Detta är dock under förändring i och med kriget i Ukraina.