Handelsbankens Forskningsstiftelser säljer aktier i Industrivärden för 1 miljard kronor
Bildkälla: Stockfoto

Handelsbankens Forskningsstiftelser säljer aktier i Industrivärden för 1 miljard kronor

Jan Wallander och Tom Hedelius stiftelse fortsätter att göra insynsaffärer. Den senaste affären skedde den 16 till 17 februari då ytterligare aktier i såldes i Industrivärden. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.

Stiftelsen sålde 1,20 miljoner C-aktier i investmentbolaget Industrivärden till en genomsnittskurs på 477,27 kronor per aktie, en affär på 572,8 miljoner kronor.

Vidare har även Tore Browaldhs stiftelse den 18 februari sålt 905 793 C-aktier i Industrivärden till en kurs på 479,93 kronor per aktie, en affär på 434,7 miljoner kronor.

Stiftelserna grupperas av ägartjänsten Holdings under namnet Handelsbankens Forskningsstiftelser. De senaste aktieförsäljningarna summerar till 1,0 miljard kronor.

Stiftelsernas ägande uppgick den 13 februari till 18,51 miljoner aktier, vilket motsvarar 4,28 procent av kapitalet och 6,36 procent av rösterna i Industrivärden.
Börsvärldens nyhetsbrev