Handelsbanken tror marknaden underskattar potentialen i Alleima
Bildkälla: Stockfoto

Handelsbanken tror marknaden underskattar potentialen i Alleima

Analytiker på Handelsbanken tror att marknaden underskattar den långsiktiga potentialen i specialstålbolaget Alleima.

"Tillväxten sker inom mycket lönsamma segment, såsom Medical, där vi tror att bolaget kan uppnå marginaler över 20 procent, och därmed bör en förbättrad intäktsmix kunna stödja marginaler på över 11 procent", skriver banken i en analys.

Bankens analytiker har nyligen samtalat med Alleimas ledning, och skriver i analysen att de tror att botten är nådd i bolagets marknader.

"Förutom industriell uppvärmning, där efterfrågan minskar, är bolagets marknader fortsatt starka eller håller på att förbättras."

Handelsbanken höjer sin prognos för rörelseresultatet 2025-26 efter samtalen med ledningen. Råden köp och outperform på kort respektive lång sikt upprepas.

Den positiva synen bygger på att Alleimas exponering mot marknader med stark efterfrågetillväxt, att bolaget väntas bli mindre cykliskt på grund av bättre intäktsmix och att lönsamheten väntas bli bättre.
Börsvärldens nyhetsbrev