Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Handelsbanken Fonder har sålt aktier i Skistar och kontrollerar nu 3,5 procent av rösterna i skidanläggningsbolaget. Det framgår av ett flaggningsmeddelande.
Finwire / Börsvärlden
7 Aug
PriorNilsson Fastighet ökade 2,96 procent i juli - fortsatt attraktiva räntenivåer
PriorNilsson Evolve Global minskade 0,42 procent i juli - ökat innehaven i Cactus, Elopak och CSW Industrials
PriorNilsson Småbolag ökade 1,23 procent i juli - ökat innehaven i Bure, AQ Group och Altra Fastigheter
PriorNilsson Globala Utdelare ökade 0,98 procent i juli - lyfter fram ADP
Citi spår kursnedgång för Under Armour efter sänkt försäljningsprognos
PriorNilsson Realinvest ökade 3,92 procent i juli - SCA, Altra och Castellum bidrog mest positivt
PriorNilsson Sverige Aktiv ökade 1,21 procent i juli - ökat i Traton, SKF och Indutrade
Fidelity fortsatt överviktade aktier - föredrar Japan och tillväxtmarknader
Siemens investerar över 200 miljoner dollar i USA för AI-infrastruktur
Citi sänker Micron till 1 150 dollar – behåller köp
Källa: Volkswagen planerar ny USA-strategi med pickup - Reuters
Den amerikanska sysselsättningen sjönk mer än väntat i juli
Banker ser AI-genombrott för Atlassian efter stark rapport - rusar i förhandeln
Norge vill halvera tiden för utbyggnad av elnät
Take-Two Interactive upprepar helårsprognosen inför GTA 6-lanseringen i november
Saipem-konsortium tecknar avsiktsförklaring för LNG-projekt i Moçambique
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Globala halvledarförsäljningen steg kraftigt i juni
Oskarshamn 3 åter i drift efter revision
Fredagens aktierekommendationer i översikt
Kinas guldköp fortsätter – reserverna ökar för 21:a månaden i rad
Guldet på väg mot starkaste börsveckan sedan januari