Foxconn utser ny chef för iPhone-tillverkningen - BN
Elektronikproducenten Foxconn, som är en mycket stor leverantör till Apple, har utsett en ny chef för sin enhet för iPhone-produktion. Det rapporterar Bloomberg News och hänvisar till källor.
ANNONS
Foxconn har haft ett tufft år med tuffa nedstängningar i Kina vilket påverkat produktionen. Det har även skett protester.
Ny chef blir Michael Chiang. Hans nya roll som chef för området avslöjades för första gången vid en nyårsfest i på söndagen. Han ersätter veteranen Wang Charng-yang, som istället kommer att fokusera på styrelsearbete, enligt källorna.
Foxconn är under hård konkurrenspress från bland annat kinesiska rivaler. Det finns också ett ökat intresse för att producera i andra länder såsom Vietnam och Indien.