Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Förvaltarförändringar i flera Odin-fonder. Detta enligt data från Morningstar.
Finwire / Börsvärlden
24 Feb
Länsförsäkringar Företagsobligation Vision ökade 0,65 procent i januari - deltagit i två nya emissioner
Länsförsäkringar Lång Räntefond ökade 0,33 procent i januari - överviktad statsobligationer
Länsförsäkringar Småbolag Sverige Vision minskade 5,85 procent i januari - Beijer och Momentum bidrog negativt
Länsförsäkringar Fastighetsfond minskade 0,35 procent i januari - avyttrade Gecina och Klarabo efter svag kontorsmarknad
Länsförsäkringar Sverige Vision ökade 1,87 procent i januari - undervikt i Saab och Sandvik tyngde fonden
Länsförsäkringar Bekväm Fond Potential minskade 0,75 procent i januari - svag dollar och svenska småbolag tyngde
Länsförsäkringar Bekväm Fond Tillväxt minskade 0,58 procent i januari - svenska småbolag svaga
Länsförsäkringar Bekväm Fond Balans minskade 0,30 procent i januari - svagare dollar och småbolag tyngde
Evolution-grundarna pantsätter aktier för cirka 7 miljarder kronor - Di
HSBC sänker riktkurs för Nvidia – upprepar köp
Intuit och Anthropic i flerårigt AI-samarbete
Huspriserna i 20 storstadsområden i USA ökade mer än väntat i årstakt i december
FHFA husprisindex i USA ökade mindre än väntat i månadstakt i december
Affärsvärlden står vid sidlinjen för Hanza
Affärsvärlden sätter köpråd på CTEK
Betalbolaget Stripe nästan fördubblar värderingen på ett år
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Säkra hamnar lockar kapital – räntor faller och schweizerfrancen stärks
Analytiker: Dold USA-tillväxt bakom kursvändning i Bonesupport - Di
Mårder öppnar för köp i Klarna vid 10 dollar - Breakit