Fler exportbolag räknar med lägre ränta - Exportkreditbarometer
Bildkälla: Stockfoto

Fler exportbolag räknar med lägre ränta - Exportkreditbarometer

Fler exportföretag förväntar sig en lägre ränta under det kommande året, än tvärtom. Det visar senaste Exportkreditbarometern från Svensk Exportkredit, SEK.

41 procent av bolagen tror att räntan ligger lägre om ett år, mot bara 5 procent som tror att den kommer ligga högre. Jämfört med vårens mätning har andelen bolag som räknar med lägre räntor ökat markant.

"Vid första anblick kan det framstå som motsägelsefullt att fler företag tror att räntan ska sjunka när Riksbanken varit så tydlig i sin kommunikation. En möjlig förklaring är att många bolag sitter på lån som ska omsättas längre fram. Det tar helt enkelt tid innan räntesänkningar slår igenom i företagens faktiska finansieringskostnader", säger Erik Hådén, chef makroekonomisk analys hos SEK.

Andra förklaringar som lyfts fram är att bolagens förväntningar kanske inte bara återspeglar styrräntan, utan även marknadsräntor och kreditspreadar.

Värt att påpeka är att en fortsatt majoritet på 55 procent av bolagen fortfarande räknar med en oförändrad styrränta under de kommande 12 månaderna.

Undersökningen genomfördes med 200 exportbolag mellan den 22 september och 27 oktober i år.
Börsvärldens nyhetsbrev