Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Kapitalförvaltaren Fidelity har minskat innehavet i gruvbolaget Lundin Mining till cirka 38 miljoner aktier, från 38,9 miljoner aktier. Innehavet motsvarar därefter cirka 4,9 procent av aktierna och rösterna i Lundin Mining.
Finwire / Börsvärlden
17:19
Källor: Repsol överväger storaffär med amerikanska APA - BN
17:05
Stockwiks styrelseledamot Oskar Lindström säljer aktier för 9,1 miljoner kronor
17:00
Prisma Properties styrelseledamot Pontus Enquist köper aktie för 1,95 miljoner kronor
15:58
Cass fraktindex i USA sjönk oktober mot september
15:55
Qualisys styrelseledamot Henrik Nyberg ökar sitt aktieinnehav
15:51
Cints produkt- och teknikchefen Alesia Braga köper aktier för 0,3 miljoner kronor
15:48
Storägaren Industrivärden köper aktier i Essity för 530 miljoner kronor
15:43
Swecos Belgienchef Erwin Malcorps minskar sitt aktieinnehav
Amerikanska råoljelager (DOE) ökade mer än väntat under förra veckan
Tesla återkallar 10 500 Powerwall 2-batterier i USA på grund av brandrisk
DNB Carnegie drar ner motiverat värde på BTS till 151-194 kronor
Hasset: Arbetslöshetssiffran utelämnas i oktober månads sysselsättningsrapport
Nato skrotar Boeing-affär, Saabs Globaleye kan bli alternativet - Di
Uppgifter: Elon Musk tar in 15 miljarder dollar till sitt AI-bolag xAI - CNBC
Ferronordic: Sequentially better across the board - ABG
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Saniona
Lannebo Hälsa och Ny Teknik minskade 0,2 procent i oktober – positiva bidrag från Addlife, Sobi och Getinge
EFN pekar ut tre köpvärda verkstadsbolag inför 2026 - Hexagon, Volvo och SKF
Catella: Optimistic outlook maintained - ABG