FI inleder undersökning av Tessin Nordics dotterbolag
Bildkälla: Stockfoto

FI inleder undersökning av Tessin Nordics dotterbolag

Finansinspektionen, FI, inleder en undersökning av Tessin Nordic för att granska om bolaget fortsatt uppfyller kraven för att vara leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster.

Bakgrunden är att Tessin Nordic sedan den 9 oktober saknar styrelseledamöter. FI uppger samtidigt att bolaget har lämnat in en ansökan till Stockholms tingsrätt om att försättas i konkurs. Den ansökan är dock vilande eftersom moderbolaget Tessin Nordic Holding saknar styrelse.

Tessin Nordic erbjuder gräsrotsfinansiering genom lån för fastighetsfinansiering. FI framhåller att investerarna är beroende av plattformen för bland annat administration och informationsgivning.

– Det är viktigt att investerarnas intressen tas tillvara även om en leverantör av gräsrotsfinansieringstjänster får ekonomiska problem. Vi undersöker nu om Tessin Nordic uppfyller de krav som gäller för verksamheten, säger Jimmy Kvarnström, chef för verksamhetsområdet Marknader på FI.

Tessin Nordic är dotterbolag till Tessin Nordic Holding som är noterat på Spotlight Stock Market. Aktien är sedan en tid tillbaka handelsstoppad och igår kväll meddelades att vd Anders Kumlin avgår med omedelbar verkan och att den extra bolagsstämman som skulle ha hållits den 20 oktober ställs in.
Börsvärldens nyhetsbrev