Ferroamp har genomfört riktad nyemission på 102 miljoner kronor
Ferroamp Elekronik har genomfört en riktad nyemission som tillför bolaget 102 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Emissionen omfattar 2 042 349 aktier till en teckningskurs av 50 kronor per aktie. Teckningskursen fastställdes genom ett accelererat bookbuilding-förfarande. Aktien stängde på 64,40 kronor på onsdagen, vilket betyder att aktierna såldes till en rabatt på 22 procent.
Deltagare i emissionen är institutionella investerare, däribland Nordea Fonder, Första AP-fonden och Nordic Cross. Därtill har nya svenska och internationella institutionella investerare tillkommit vilket breddar aktieägarbasen.
Utspädningseffekten är cirka 16,7 procent av antalet aktier och röster i bolaget.
Syftet med emissionen är att påskynda Ferroamps expansion i Europa, möjliggöra fortsatta investeringar i lösningar och tjänster och säkerställa ett utökat rörelsekapitalbehov, heter det.