EU vill locka investeringar i telekom med spektrum utan tidsgräns
EU-kommissionen föreslår att europeiska teleoperatörer ska få använda radiospektrum på obegränsad tid, enligt ett lagförslag som presenterades på onsdagen. Det framgår av ett pressmeddelande.
ANNONS
Syftet är att öka förutsägbarheten och stimulera investeringar i digital infrastruktur inför målet om full fiberutbyggnad i EU:s 27 länder mellan 2030 och 2035, återger Reuters.
Förslaget, kallat Digital Networks Act, innebär också att licenser ska bli förnybara som standard och att reglerna harmoniseras mellan medlemsländerna.
Däremot får teleoperatörerna inte igenom krav på att stora teknikbolag ska bidra ekonomiskt till nätutbyggnaden.
I stället föreslås ett frivilligt samarbete mellan operatörer och aktörer. Tre exempel på detta är Google, Netflix och Meta, skriver nyhetsbyrån.
För närvarande beviljas radiospektrumlicenser för minst 20 år.
Ur pressmeddelandet framgår det också att lagen inför bindande nationella planer för att fasa ut kopparnäten och ställa om till avancerade nät 2030-2035, med konsumentskydd för att säkerställa att tjänsterna kan upprätthållas under övergången.