E-handelns omsättning steg tvåsiffrigt igen, 'ger hopp om tydligt trendbrott' - Svensk Handel
Bildkälla: Stockfoto

E-handelns omsättning steg tvåsiffrigt igen, 'ger hopp om tydligt trendbrott' - Svensk Handel

E-handeln i Sverige hade en omsättning på 14,2 miljarder kronor i april, vilket motsvarar en ökning på 13 procent jämfört med samma månad året innan. Det visar nya siffror från Svensk Handel.

Utfallet motsvarar en tvåsiffrig tillväxt för andra månaden i rad.

Den starka utvecklingen förklaras dels av en högre köpesumma per e-handelskonsument, men också av att betydligt fler e-handlade i april jämfört med fjolåret - totalt 74 procent vilket är nästan i nivå med julhandeln. Denna siffra förklaras av att många fler e-handlat från utländska aktörer, främst då kinesiska Temu.

“Att vi nu har två månader i rad med tvåsiffrig tillväxt ger hopp om ett tydligt trendbrott för e-handeln. Förhoppningsvis sätter det tonen för resten av året”, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.
Börsvärldens nyhetsbrev