DNB Carnegie tror på tvåsiffrig omsättningsminskning för Powercell - utvidgar värderingsintervall
Bildkälla: Stockfoto

DNB Carnegie tror på tvåsiffrig omsättningsminskning för Powercell - utvidgar värderingsintervall

Bränslecellbolaget Powercell väntas redovisa ett svagt första kvartal 2026 med en omsättningsminskning på 16 procent till 62 miljoner kronor, främst drivet av lägre projektförsäljning inom marina segmentet. Det skriver DNB Carnegie i en uppdragsanalys.

Samtidigt spås en något högre bruttomarginal på 37,6 procent, lyft av ökade royaltyintäkter.

Enligt DNB Carnegie är det nyhetsflödet som tynger sentimentet kring bolaget. Det beror inte bara på SVT-rapporteringen utan också i MAR-frågan, där man hade önskat att kommunikationen kring den osäkra orderstatusen hade varit tydligare, även om ordern var liten.

“Eftersom Powercell inte rapporterar orderingång eller orderstock får enskilda ordermeddelanden större tyngd, vilket enligt vår uppfattning ökar vikten av tydlig kommunikation”, skriver analyshuset.

På grund av denna brist på kommunikation kring ordrar väljer DNB Carnegie att kapa sina estimat för bolaget. Det noteras att Q1 präglades av få offentliggjorda ordrar, vilket man tror återspeglar “en långsammare beslutsprocess när det gäller investeringar i det rådande makroekonomiska läget”.

Försäljningsprognosen sänks med 2-9 procent, vilket resulterar i en lägre vinst per aktie med 4-13 procent för 2026-2028. De volymer som förväntades komma under 2026 har nu skjutits över till 2027-2028.

Det motiverade värdet justeras till 23-53 kronor per aktie (23-54) baserat på en diskonterad kassaflödesmodell med höjd kapitalkostnad.
Börsvärldens nyhetsbrev