Direktavkastningen i storbankerna lockar men kursfallen kan bli större - DI
Bildkälla: Stockfoto

Direktavkastningen i storbankerna lockar men kursfallen kan bli större - DI

Storbankerna lockar med direktavkastningar på 6-12 procent, men historiskt har det ofta lönat sig att sälja aktien dagen före x-dagen, det vill säga innan utdelningen skiljs av, och därefter köpa tillbaka den. Det skriver Dagens industri i en analys.

I Handelsbanken, som i år delar ut 17,50 kronor per aktie, finns risk för en dubbelsmäll, menar analytikern. Aktien har flera år fallit mer än vad utdelningen motiverar på x-dagen. Samtidigt kan den ovanligt stora prisskillnaden mellan A- och B-aktien minska, vilket skulle slå mot B-aktien. B-aktien är mindre likvid vilket har bidragit till obalansen mellan aktieslagen.

Även i Nordea, som föreslår en utdelning på 0,96 euro per aktie i vår, talar skatteregler för att sälja före avskiljningen, heter det.

För SEB, som i vår delar ut totalt 11 kronor per aktie, har det sju av tio år lönat sig att sälja före avskiljningen. I Swedbank, som i år delar ut 29,80 kronor per aktie, är utfallet mer blandat med sex kursfall och fem uppgångar på x-dagen, skriver Di.
Börsvärldens nyhetsbrev