Cloetta öppnar Candyking-butik i New York
Bildkälla: Stockfoto

Cloetta öppnar Candyking-butik i New York

Cloetta öppnar en Candyking-butik i New York med svenskt lösgodis. Det blir enligt godistillverkaren den butik med det bredaste sortimentet av svenskt godis i USA.

Butiken är belägen i West Village.

Cloettas initiativ tas samtidigt som intresset för det svenska godiset växer utomlands. Det finns bland annat en konkurrent i New York i form av godisbutiken Bonbon. Samtidigt har svenska Bubs gjort succé.

"Den globala succé vi sett i sociala medier de senaste åren är bara en milstolpe i det arbete som Candyking har gjort i över 40 år som det ikoniska varumärket och den ledande aktören inom lösgodis. Butiken i New York är permanent och erbjuder i sann Candyking-anda det bredaste utbudet av svenskt lösgodis i USA", säger Laura Rytkölä, globalt ansvarig för lösgodisverksamheten Candyking.
Börsvärldens nyhetsbrev