Catena tecknar två hyresavtal med ICA i Helsingborg
Fastighetsbolaget Catena har tecknat två hyresavtal med ICA Fastigheter i Helsingborg, enligt ett pressmeddelande.
ANNONS
Avtalen gäller för området Logistikposition Ramlösa, där ICA kommer att bli hyresgäst både i en befintlig anläggning samt i den sista byggnaden som ska uppföras där. Båda avtalen löper i åtta år.
Inflyttningen till den befintliga byggnaden sker till sommaren 2026, och till den under byggnation vid årsskiftet 2026/27 när den väntas bli färdigställd.
"ICA är en stor aktör med en omfattande lager- och logistikverksamhet i Helsingborg, vi är glada och stolta att vi snabbt hittat en lösning där vi kan erbjuda dem lokaler som motsvarar de nya behov ICA har lokalt", kommenterar Fredrik Renå, regionchef Syd på Catena.