Carney kräver flytt av Anglo Americans huvudkontor till Kanada - Globe and Mail
Kanadas premiärminister Mark Carney kräver att gruvbolaget Anglo American flyttar huvudkontoret till Kanada om man vill se förvärvet av Teck Resources gå igenom. Det uppger källor till The Globe and Mail.
ANNONS
London-baserade Anglo American offentliggjorde i förra veckan sitt uppköpsbud på kanadensiska Teck Resources för cirka 20 miljarder dollar. Som ett led i detta nämndes också att bolaget avsåg att flytta huvudkontoret till Vancouver när affären väl var färdig.
Anglo Americans besked kommer efter att Carney i samtal med bolaget gjort det klart att en flytt av huvudkontoret till Kanada var en nödvändighet för att kunna godkänna uppköpet av Teck Resources, enligt källor.
Den kanadensiska regeringen måste ge grönt ljus för att affären ska kunna gå vidare. “Med tanke på att Carney vann valet på ett löfte om att skydda den inhemska ekonomin inför ett amerikanskt handelskrig, skulle det kunna ses som ett misslyckande att tillåta försäljningen av en kanadensisk gruvjätte till en utländsk multinationell organisation”, skriver tidningen.
Anglo American och Teck Resources har avböjt att kommentera.