Carlsberg tar in 1,8 miljarder euro i hybridobligationer
Bildkälla: Stockfoto

Carlsberg tar in 1,8 miljarder euro i hybridobligationer

Öljätten Carlsberg har emitterat hybridobligationer i två trancher till ett totalt värde om 1,8 miljarder euro. Det framgår av ett pressmeddelande.

Emissionen omfattar en tranche på 1 miljard euro med kupongränta på 4,37 procent och en tranche på 0,8 miljarder euro med kupongränta på 4,875 procent.

Likviden ska användas för att återbetala skulder samt för allmänna bolagsändamål. Enligt Carlsberg kommer obligationerna till hälften att klassificeras som eget kapital av kreditvärderingsinstituten Moody’s och Fitch, vilket väntas bidra till att koncernens skuldsättningsmål nås före utgången av 2027.

Bolaget uppger att emissionen mötte stark efterfrågan, med orderböcker över 11 miljarder euro.

Finanschef Ulrica Fearn säger att marknaden för hybridkapital för närvarande är attraktiv och att bolaget är nöjt med investerarintresset.
Börsvärldens nyhetsbrev