Aptahem siktar på USA-notering
Bildkälla: Stockfoto

Aptahem siktar på USA-notering

Forskningsbolaget Aptahem har inlett en strategisk process för att genomföra en notering på Nasdaqbörsen i USA. Det framgår av ett pressmeddelande.

Enligt bolaget finns det flera skäl till varför en USA-listning skulle vara gynnsam. Bland annat skulle det skapa förbättrade förutsättningar för finansiering av den planerade fas 2-studien med Apta-1, vilket kräver betydande kapitalresurser.

Vidare bedöms noteringen kunna ge bolaget en värdering som enligt styrelsens uppfattning bättre återspeglar de vetenskapliga framstegen och kommersiella potential.

Andra faktorer som nämns är tillgången till potentiella nya institutionella investerare och partners, samt att det råder ett särskilt stort intresse i den kliniska och regulatoriska miljön i USA för antiinflammatoriska läkemedel som Apta-1.

"Vi är nu redo att ta steget mot klinisk validering i patienter. För att göra detta möjligt behöver vi kapital som vi ser bara realistiskt sett kan attraheras genom en bredare, internationell investerarbas - något som en notering i USA kan möjliggöra. Vi är ödmjuka inför processen, men också fast beslutna om att detta kan vara rätt väg för företaget och tekniken", kommenterar vd Mikael Lindstam.
Börsvärldens nyhetsbrev