Altor har sålt allt i Revolution Race - rabatten blev 1,6 procent
Bildkälla: Stockfoto

Altor har sålt allt i Revolution Race - rabatten blev 1,6 procent

Riskkapitalbolaget Altor har sålt alla sina aktier i outdoor-klädbolaget Revolution Race genom en accelererad bookbuilding process. Aktierna såldes till svenska och internationella institutionella investerare för 60 kronor styck, vilket motsvarar en rabatt på 1,6 procent jämfört med senaste stängningskursen på torsdag. Det ska noteras att aktien steg cirka 8 procent under torsdagen i spåren av bolagets kvartalsrapport.

Sammantaget såldes nära 16,3 miljoner aktier, vilket värderar hela posten till cirka 978 miljoner aktier.

ABG Sundal Collier och DNB Carnegie var så kallade joint bookrunners i försäljningen.

I slutet av augusti uppgav Revolution Races grundare och tidigare vd Pernilla Nyrensten att man ville bli av med Altor i ägarlistan.

“Altor vill nog alla helst bli av med”, sade hon i en intervju med Breakit.

Altor hjälpte till med att sätta Revolution Race på börsen, men enligt Nyrensten är man inte en optimal ägare för bolaget i nuläget.
Börsvärldens nyhetsbrev