Aktiespararna avvaktar med Electrolux
Bildkälla: Stockfoto

Aktiespararna avvaktar med Electrolux

Aktiespararna rekommenderar avvakta för vitvarubolaget Electrolux med riktkurs 85 kronor och pekar på en fortsatt osäker helhetsbild.

Bolaget har haft en tuff period med svag lönsamhet och hög skuldsättning, samtidigt som marknaden präglas av hård konkurrens, prispress och tullar. Det fjärde kvartalet gav visst stöd då kostnadsbesparingar bidrog till förbättrad lönsamhet och ett starkt kassaflöde, vilket sänkte nettoskulden i relation till ebitda något.

Trots detta väntas marknadsutsikterna för 2026 förbli defensiva med dämpad efterfrågan och fortsatt press från externa faktorer. Låga marginaler i kombination med hög skuldsättning gör att osäkerheten kvarstår, även om det senaste kvartalet var ett steg i rätt riktning. Sammantaget bedöms bilden som svårnavigerad för närvarande, vilket motiverar en avvaktande hållning.
Börsvärldens nyhetsbrev