AGCM Asia Growth minskade 2,2 procent i november - svagare utveckling för tekniksektorn
Bildkälla: Stockfoto

AGCM Asia Growth minskade 2,2 procent i november - svagare utveckling för tekniksektorn

Fonden AGCM Asia Growth RC SEK minskade 2,2 procent i november. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 8,7 procent. Det framgår av en månadsrapport från förvaltaren Gustav Rhenman.

Den asiatiska aktiemarknaden utvecklades överlag svagt, främst på grund av nedgångar inom tekniksektorn.

Fonden noterar att oron kring dominansen av ett fåtal amerikanska teknik- och AI-bolag pressade sektorn globalt och att detta även påverkade asiatiska teknikaktier trots deras lägre värderingar.

Fonden lyfter fram färsk statistik från ASPI och WIPO som visar att Kina kraftigt stärkt sin position inom patent och framtida teknologier.

Asiens andel av globala patentansökningar har stigit med sjuttio procent det senaste decenniet, med Kina, Indien och Sydkorea som främsta drivkrafter.

Xiaomi, ett av fondens innehav, fick samtidigt uppmärksamhet under APEC-mötet i Sydkorea då bolagets mobiltelefoner användes som statlig gåva, något som enligt fonden speglar Xiaomis ökande teknologiska betydelse.

Nvidias vd lyfte i en intervju i början av november fram att Kina bedöms ligga i täten i utvecklingen av nästa generations AI. Han pekade även på landets energikostnadsfördelar.

Fonden genomförde i november en studieresa i Guangdong och Hongkong med företagsbesök inom bland annat elfordon, automation, biotech och drönarteknik. Intrycket var att utvecklingstakten i Kina förblir hög och att teknologinivån i flera branscher ofta underskattas av västerländska investerare.

Bland rapporterade bolag visade Trip.com ett starkt tredje kvartal med intäkter som ökade sexton procent till 5,6 miljarder renminbi. Nettovinsten steg kraftigt, främst genom en partiell avyttring av en investering, och inresande resor till Kina mer än fördubblades från i fjol.

Fonden redogör även för makroekonomiska händelser i regionen. Sydkoreas export ökade 8,4 procent i november, med särskilt stark utveckling för halvledare.

Singapore höjde sin BNP-prognos för 2025 till omkring fyra procent, medan Indonesien rapporterade en BNP-tillväxt på 5,04 procent för tredje kvartalet och lanserade ett större stimulanspaket. Vietnam nådde framsteg i handelsförhandlingar med både USA och Kina och antog nya mål för fortsatt tillväxt och investeringar.

De största innehaven i fondens portfölj vid månadsskiftet var Tencent, Alibaba och AIA med vikter om 8,2, 8,0 respektive 4,6 procent.

AGCM Asia Growth RC SEK, %november, 2025
Fond MM, förändring i procent-2,2
Fond i år, förändring i procent8,7
Börsvärldens nyhetsbrev